Bolest u porodu

Bolest při porodu je něco, na co myslí většina těhotných žen. Je to něco, co k porodu neodmyslitelně patří. V poslední době se stále častěji hovoří o bezbolestném nebo orgasmickém porodu, ale je třeba se na to podívat pořádně. Bezbolestný i orgasmický porod rozhodně existují, nejsou ovšem standardem. Je to opravdu velmi malá skupina žen, která řekne, že prožila porod bez bolesti nebo dokonce s orgasmem.

Bolest jako ukazatel směru

Bolest není u porodu jen tak, má svou velmi důležitou funkci a v mnohém nám pomáhá. A to hlavně v tom, zaměřit se na sebe a do svého nitra. Najednou už totiž nemáme kapacitu řešit něco dalšího. Díky tomu, že potřebujeme pracovat s bolestí tedy vypneme hlavu a začneme opravdu zcela úzce vnímat pouze sebe, vlastní tělo a vlastní potřeby během porodního procesu. A vypnout hlavu nám u porodu prostě pomáhá. Bez racionálního myšlení se totiž lépe vyplavuje hormon oxytocin, který u porodu tolik potřebujeme.

Bolest je síla

Dalším důležitým momentem je to, když si uvědomíme to, že bolest je právě tou silou, která nám porodí naše miminko. Bez této síly a tedy i bolesti, by se naše miminko nemohlo narodit. Toto přenastavení v hlavě – že bolest je síla (nikoli utrpení a podobně), nám může u porodu opět hooodně pomoci.

Jak s bolestí pracovat?

Máme pro vás jeden tip, který vám pomůže silou vln procházet co nejjemněji a v klidu. Velkým pomocníkem je totiž u porodu DECH. Dech je to, co máme u sebe vždycky, nemůžeme ho zapomenout doma, mít v jiné tašce a dokonce mu ani nikdo nemůže zakázat vstup na porodní sál 🙂

Způsob dechu u porodu jednoznačně doporučujeme klidný dlouhý nádech nosem až do bříška a poté opět klidný dlouhý výdech pusou (nebo klidně opět nosem). Zkoušejte si tento typ dechu již v těhotenství není nám totiž obvykle úplně vlastní. Většina z nás dýchá spíše povrchově do plic tak, že se nám zvedají ramena. My ovšem chceme u porodu dýchat tak, aby zůstala ramena zcela uvolněná a zvedalo se nám bříško.

Téma bolesti a práce s ní je velkým tématem našich kurzů. Pokud se tedy chcete dozvědět kompletní možnosti práce s bolestí u porodu, koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.