30 Srp Čí je to dítě?
Jakmile otěhotníme, tak si většina z nás všimne zajímavé věci. Do všeho, co se týká porodu, kojení a celkově rodičovství, nám začnou mluvit i lidi, které téměř neznáme. A co teprve naše vlastní rodina – maminky, babičky, tetičky, tchyně… Ty všechny ženy mají bytostnou potřebu začít nám radit a pomáhat. Ale známe to všechny, cesta do pekel je lemována skvělými úmysly. Takže i přesto, že to všechny tyto ženy myslí dobře, nás to může hodně rozčilovat.
Proč potřebujeme být s rodinou v jednotě?
Svoje mateřství bereme všechny jako úkol,. který chceme zvládnout opravdu dobře. Nestačí nám to na 100% chceme ho zvládnout na 300%, chceme prostě být pro naše miminko ty úplně nejvíc super mámy na světě. A k tomu potřebujeme uznání a podporu našich nejbližších. Právě na jejich názoru nám totiž záleží ať už si to uvědomujeme nebo ne. To, co nám řekne vlastní maminka nebo babička se nám propisuje opravdu hlouběji než to, co nám řekne sousedka. Proto potřebujeme od vlastní rodiny slyšet podporu. Stejně totiž, na nás nepodpora ze strany rodiny působí mnohem silněji a více zraňujícím způsobem než nepodpora od někoho vzdálenějšího.
Potřeba uznání prarodičů
Stejně jako my potřebujeme uznání, že jsme dobré matky pro svoje miminko, potřebují toto uznání i naše maminky. Tedy současné babičky. Potřebují cítit, že i když si chceme dělat věci po svém, tak uznáváme jejich práci, kterou odvedly, a že ji odvedly dobře. Toto je velmi ožehavé pole, protože výchovné metody se za posledních pár desetiletí hodně změnily a může být těžké najít v nějakých postupech s babičkou shodu.
Děťátko je vaše!
I přesto, že všichni příbuzní mají ve vašem rodinném systému svoje místo, vaše dítě je opravdu vaše! A vaše okolí by mělo respektovat vaše přání a postupy, které si pro svou cestu rodičovstvím zvolíte.
Důležité tedy je s rodinou o těchto věcech komunikovat. Nebojte se vymezit si vlastní hranice toho, jak chcete o svoje miminko pečovat.
Naše tipy:
- Buďte připravené na to, že to bude téma. Počítejte s tím, že vaše postupy bude třeba s rodinou komunikovat a nebojte se promyslet si strategie, jak na to půjdete 🙂
- Vaše dítě je vaše! Toto mějte na paměti a nebojte se to laskavě, ale asertivně komunikovat. (Stejně jako to, že s babičkami, tetičkami tchyněmi a dalšími počítáte jako se členy týmu 🙂 )
- Neničte vztahy kvůli malichernostem. Opravdu nestojí za to obětovat vztah s babičkou kvůli tomu, že dala vašemu dítěti čokoládu i když jste si to nepřála. Určitě má smysl si s ní o tom promluvit a požádat jí o respekt k vašim rozhodnutím, ale babiček nemáme nikdo tolik, abychom je mohli jen tak obětovat. A vztahy s nimi jsou natolik silné a často obohacující, že to prostě opravdu nestojí za to.
Rodičovství jako seberozvojová aktivita
Těhotenství a rodičovství tak plní skvělou úlohu seberozvoje. Naučíme se komunikovat svoje hranice, určovat si priority a hledat ve vztazích to dobré. Rodina je totiž velký organizmus, který je někdy těžké udržet v chodu, ale když potřebujeme, tak nás dokáže podržet. Péče o něj jako o celek je tedy něco co naprosto bytostně všichni potřebujeme.