Co když je všechno jinak?

V průběhu porodu, ale i v průběhu těhotenství, se může stát, že se zcela změní scénář, který jsme si plánovaly. Najednou se podmínky změní a my stojíme před tím, že JE VŠECHNO JINAK.

V dnešním článku vám chceme předat zkušenosti, jak se se změnami vyrovnat, co dělat a… je opravdu všechno jinak?

Je to náročné.

To, že se najednou všechno změní je náročné. A to i přesto, že nám okolí říká – hlavně, že budete oba/obě zdraví! Ano, my taky víme, že jsme rády, že budeme zdraví, ale měly jsme nějakou představu o svém porodu a ta se najednou mění. Je v pořádku, že to nebereme samozřejmě a prožíváme to.

Je v pořádku být z celé situace smutná/zmatená…

Porod je v našem životě něco významného, takže to, že máme svou představu, jak ho chceme prožít, je naprosto v pořádku. Pokud se ukáže, že z nějakého důvodu tato představa není možná, je jasné, že z toho jsme smutné, zmatené, naštvané… Máme pocit, že přicházíme o svůj hezký porod, že nemáme možnost porodit hezky a laskavě…

Možnosti tu jsou

To, že se v naší situaci změnil nějaký její dílek, neznamená nutně, že se mění úplně všechno. Jakmile opadnou první velké emoce a z nové situace se „oklepeme“, je dobré se porozhlédnout po možnostech, jak tedy ve své situaci projít porodem stále co nejlépe. V tomto bodě je velmi užitečné oslovit někoho z vašeho okolí, kdo zná postupy v různých porodnicích, aby vám řekl, co se kde jak dělá a vy si můžete vybrat, který přístup je vám nejbližší. Mnoho žen je opravdu hooodně překvapených, jak rozdílné mohou být přístupy v jednotlivých porodnicích. Takže, změna ve scénáři neznamená, že je všechno jinak, je to pouze dočasná výhybka 🙂 Ve většině případů je možné najít pracoviště, kde vám dokáží vyjít vstříc.

Přijměte situaci

Co, je velmi důležité, je celou situaci přijmout a důvěřovat jí. Důvěřovat tomu, že pro zdraví vás a vašeho děťátka je nyní tento postup to nejlepší řešení. Díky tomuto vašemu vnitřnímu nastavení také obvykle zvolené postupy dobře fungují – vyvolávané porody dobře běží, císařské řezy se dobře hojí apod. Toto se ovšem nemůže stát bez předchozích dvou kroků, kdy už po uklidnění emocí, zjistíte možnosti a POROZUMÍTE SITUACI.

Porozumět je potřeba dříve než v momentě, kdy se „něco děje“

Naše zkušenost nám ukazuje, že ženy, které jsou na svůj porod dobře připravené, zvládají změny situace velmi dobře. Mají totiž tu výhodu, že rozumí porodnímu procesu, chápou, co se děje a zároveň vědí, že udělaly maximum, které mohly. Nejsou do nějakého rozhodování a řešení vhozené „z čisté vody“.

Prostě rodím

sebezkušenostní předporodní kurzy s prvky hypnoporodu

Naše kurzy stojí právě na tom, abyste porozuměli porodu a vedou ženy k tomu, aby vnímaly svoje potřeby, dokázaly naplňovat a reagovat na aktuální situaci.

Využíváme k tomu několik různých technik, které vychází jednak z metody hypnoporodu a jednak z našich opravdu mnohaletých dulích zkušeností.

Rozhodně od nás dostanete kvalitní do kontextu zasazené informace.

Budete se učit pracovat s technikami – relaxace, afirmace, vizualizace, práce s dechem…a vyzkoušíte si, která z nich je pro vás ta pravá, která bude fungovat právě vám.

Naše kurzy jsou rozložené ideálně do pěti týdnů, abyste vše vstřebávaly postupně a nové techniky si plně osvojily.

Nikdy vás na vaši přípravu nenecháme samotné, proto i v individuálním online kurzu máte 3 konzultace s námi, abyste se mohla ptát a být si na své cestě jistá.

Pokud se chcete dobře připravit k porodu neváhejte a koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.