Jak na laskavý císařský řez?

V České republice porodí císařským řezem cca 25% žen. Znamená to tedy, že tento způsob porodu se týká každé čtvrté ženy a jejího miminka. Proto má smysl se zabývat tím, jak touto operací projít co nejlépe s podporou a se zachováním těch milých okolností okolností, které se zachovat dají.

Císařský řez je porod

Císařský řez je také porod. Opravdu nesouzníme s přístupem „Jó ty jsi rodila císařem, tak ty vůbec nic o porodu nevíš!“ Císařský řez je velmi náročný způsob, jak přivést děťátko na svět. Má samozřejmě svou vysoce medicínskou část, která je plně v rukou lékařů, ale vy jste stále jeho důležitou a aktivní součástí. Nebojte se o věcech ohledně „císaře“ komunikovat, vyjadřovat svoje přání, ale i obavy a nejistoty.

Možnosti tu jsou

Zdá se to téměř k nevíře, ale to, jakým způsobem císařský řez proběhne, se v jednotlivých porodnicích opravdu hodně liší. I v případě císařského řezu tedy má smysl si svou porodnici vybrat.

A jaké jsou ty hlavní body, ve kterých vidíme největší rozdíly a zároveň je naše klientky uvádějí jako velmi důležité?

Bonding

I po císařském řezu je velice žádoucí, aby bylo miminko v kontaktu kůže na kůži s matkou. A to nejen pá vteřin, ale co nejdéle. Toto je v některých porodnicích již běžné a jinde stále naprosto nepředstavitelné. Ptejte se tedy ve své porodnici, jak podporují kontakt s miminkem bezprostředně po porodu.

Přítomnost partnera nebo duly na sále

Plánované císařské řezy (ale někdy i ty akutní) mohou proběhnout v lokální anestezii, to znamená, že jste umrtvená od pasu dolů, ale jste plně při vědomí. Toto s sebou může nést kromě možnosti vidět svoje děťátko, také jisté obavy. Proto mnoha ženám pomáhá, pokud i u císařského řezu mají někoho svého, kdo je tam jen pro ně a může je uklidnit. Zároveň je velmi přínosné pokud i po císařském řezu může rodina svoje první okamžiky prožívat společně.

Kontakt po operaci s miminkem

V mnoha porodnicích jde žena stejně jako po každé jiné operaci i po císařském řezu na oddělení JIP a miminko jde na oddělení novorozenců. Takto separovaní jsou obvykle 24 hodin, kdy sestry nosí miminko k přiložení ženě jen jednou za tři hodiny (v noci méně). Jsou však již i porodnice, které ženu dají po operaci na klasický pokoj, kde může být i s miminkem. Ovšem za podmínky, že je tam někdo s ní, protože žena je po operaci a nemůže ještě pečovat o svoje miminko. Pokud jsou tam tedy s partnerem, maminkou nebo dulou, může se žena s miminkem mazlit, kojit ho, jak chce a na co se cítí a pokud se nebude cítit, bude se o miminko starat právě doprovod.

Tento dostatečný kontakt ihned po porodu má opravdu ´velký vliv na kojení, psychickou pohodu ženy a celkové přijetí rodičovské role. Je to právě toto období, které může zapříčinit poporodní depresi.

Plánovaný x akutní řez

Víme, že tato rozhodnutí je ideální dělat pokud víme, že jdeme na plánovaný císařský řez. V případě, že jsme zdravé, je samozřejmě dobré hledět hlavně na jiná kritéria 🙂 Pokud ovšem existuje zvýšená pravděpodobnost, že i z přirozeného porodu by mohl být císařský řez, má smysl se i těmito faktory řídit při výběru porodnice.

I v případě císařského řezu je dobré znát vliv toho, co se u porodu děje na miminko a na ženu v šestinedělí. Naše zkušenost nám ukazuje, že právě pro ženy, které musely nakonec na císařský řez, byla příprava velmi důležitá, protože měly jistotu že udělaly maximum a zároveň dokázaly dobře identifikovat a vyjednat svoje potřeby a přání.

Prostě rodím

sebezkušenostní předporodní kurzy s prvky hypnoporodu

Naše kurzy stojí právě na tom, abyste porozuměli porodu a vedou vás k tomu, abyste vnímaly svoje potřeby, dokázaly je naplňovat a reagovat na aktuální situaci.

Využíváme k tomu několik různých technik, které vychází jednak z metody hypnoporodu a jednak z našich opravdu mnohaletých dulích zkušeností.

Rozhodně od nás dostanete kvalitní do kontextu zasazené informace.

Budete se učit pracovat s technikami – relaxace, afirmace, vizualizace, práce s dechem…a vyzkoušíte si, která z nich je pro vás ta pravá, která bude fungovat právě vám.

Naše kurzy jsou rozložené ideálně do pěti týdnů, abyste vše vstřebávaly postupně a nové techniky si plně osvojily.

Nikdy vás na vaši přípravu nenecháme samotné, proto i v individuálním online kurzu máte 3 konzultace s námi, abyste se mohla ptát a být si na své cestě jistá.

Pokud se chcete dobře připravit k porodu neváhejte a koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.