Jak se vyrovnat s nástřihem?

Nástřih je medicínský postup, který v ČR stále zažije okolo 30% žen. Doporučení Světové zdravotnické organizace, která vyplývají z velmi rozsáhlých analýz, přitom jednoznačně říkají, že počet epiziotomií by neměl přesáhnout 10%. V těchto případech se totiž opravdu jedná o postup, který může zachránit život nebo zdraví miminka.

Nástřih je poranění.

Třicet procent nástřihů se z dnešního pohledu jeví jako hodně, ale dříve bohužel nástřih zažila v podstatě každá rodička. Nástřih byl brán nikoliv jako zachraňující postup v krizové situaci, ale jako běžný postup, který s sebou nenese žádná závažná rizika. Poranění, které díky němu vzniklo, bylo skryté a jeho význam byl bagatelizován. Vlastně se o nástřihu ještě nedávno vůbec nemluvilo jako o poranění.

Jak v porodnici obvykle nástřih proběhne?

V ideálním případě, vám lékař, který porod vede, v nějakém momentě řekne, že je situace vážná a že by udělal nástřih. A obvykle také čeká na váš souhlas. To je normální a slušný průběh takové situace.

Ještě stále se ale děje i takový postup, kdy lékař provede nástřih a ženě o tom vůbec neřekne. A to rozhodně v pořádku není! A je to právě takovéto jednání, které ženám přináší největší bolest po porodu. Jednání, které ji poškodilo a ona neměla možnost se k celé situaci vyjádřit.

Nástřih byl nutný – lepší varianta situace

Situace, kdy rozumíme tomu, že náš porod měl komplikaci, která ohrožovala zdraví dítěte a personál s námi celou situaci dobře komunikoval, pak obvykle nemáme problém celou situaci přijmout. Jizva na našem těle nám pak dává smysl – zachránila naše děťátko.

V takové situaci je dobré se o svou jizvu starat po fyzické stránce. Jizva po nástřihu je opravdu hluboká a pokud nám nemá způsobovat problémy, je dobré se poradit s fyzioterapeutkou, která vám poradí, jak na to.

Nástřih byl rutinním postupem

Pokud jste se ocitla v situaci, kdy jste zažila nástřih, který byl proveden rutinně nebo jen proto, že jste byla prvorodička…nebo vám nikdo o jeho provedení neřekl, vy jste měla pocit, že všechno hezky jde a vůbec nerozumíte proč vám byl nástřih proveden, pak je situace mnohem náročnější a vážnější. Tyto situace s sebou nesou nejen fyzické zranění, ale také velké zranění na duši. Proč někdo poškodil naše tělo jen tak? Jak si to mohl dovolit?

Co v takové situaci dělat?

V takové situaci je důležité pojmenovat to, že mi někdo ublížil. Že jsem se opravdu stala obětí něčího svévolného jednání (Ano, takové jednání je svévolné, protože ani lékař nemůže na našem těle dělat nic bez našeho souhlasu nota bene bez našeho vědomí. To by mohl pouze v případě, že by nám šlo o život.).

Ze zkušenosti bychom vám rády doporučily, abyste se nebály vyhledat pomoc. Víme, že tyto pocity samy nezmizí, bohužel.

Najděte si psycholožku, se kterou se budete moci o celé situaci otevřeně bavit, najděte si poporodní dulu, která vás podpoří a opečuje – dopřejte si tuto péči. Je opravdu léčivá, obnovuje důvěru a vnitřní sílu.

Jak nástřihu předcházet?

Nástřih je jen jeden dílek z celého porodu a dá se mu předcházet mnoha různými způsoby. Je k tomu potřeba rozumět tomu, cop se u porodu děje, ale také vědět, co mě čeká v porodnici. Pak dokážu za sebe udělat maximum proto, aby porod běžel bez problémů a žádný nástřih jsem nepotřebovala.

Srdečně vás proto zveme do našich kurzů, které vám jednak odhalí živelnou sílu porodu, jednak vás dobře připraví na to, co vás reálně čeká – od první kontrakce až po šestinedělí, fakt!

Prostě rodím

sebezkušenostní předporodní kurzy s prvky hypnoporodu

Naše kurzy stojí právě na tom, abyste porozuměli porodu a vedou ženy k tomu, aby vnímaly svoje potřeby, dokázaly naplňovat a reagovat na aktuální situaci.

Využíváme k tomu několik různých technik, které vychází jednak z metody hypnoporodu a jednak z našich opravdu mnohaletých dulích zkušeností.

Rozhodně od nás dostanete kvalitní do kontextu zasazené informace.

Budete se učit pracovat s technikami – relaxace, afirmace, vizualizace, práce s dechem…a vyzkoušíte si, která z nich je pro vás ta pravá, která bude fungovat právě vám.

Naše kurzy jsou rozložené ideálně do pěti týdnů, abyste vše vstřebávaly postupně a nové techniky si plně osvojily.

Nikdy vás na vaši přípravu nenecháme samotné, proto i v individuálním online kurzu máte 3 konzultace s námi, abyste se mohla ptát a být si na své cestě jistá.

Pokud se chcete dobře připravit k porodu neváhejte a koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.