Kdo je dula?

Možná jste už zachytily slovo dula. A nejspíš nevíte úplně přesně co nebo kdo taková dula je.  Dnes se na to tedy podíváme.

Dula je žena, která pomáhá jiné ženě v těhotenství, při porodu a po porodu. A pozor pomáhá jí nemedicínsky!! Dula není zdravotnice a její podpora a péče se nachází v psychické a fyzické  úrovni.

Podpora duly před porodem

Dula ženu vyslechne, zjistí, jaké má o porodu představy a jak by si přála svůj porod prožít. Pokud žena ještě tuto svou představu nemá, dula jí pomáhá ji najít. A to nikoliv tak, že ženě řekne: „Skvělé, porodíte doma do bazénku a bude to krásný porod.“ Ne ne ne, dula nikdy ženě nepodsouvá žádnou představu o porodu. Opravdu pouze pomáhá ženě si najít tu svou. Takže jí napřed třeba předá relevantní informace. Hlavně o tom, jak takový fyziologický porod probíhá, jak se rozvíjí vztah ženy a děťátka po narození a jaké jsou potřeby ženy i dítěte v šestinedělí. Na základě těchto informací si už žena tu svou představu pomalu tvořit začne.

Z toho obvykle vyplyne také otázka, kde rodit (myšleno obvykle v jaké porodnici, většinou ne zda doma nebo v porodnici). V tomto může opět dula sehrát velmi důležitou roli, protože zná postupy v jednotlivých porodnicích ve svém regionu. Ženě je představí a ona si pak v klidu vybere to své pravé místo.

Další důležitou otázkou v předporodní péči duly je příprava mysli i těla dané ženy. Se ženou dula probírá jednotlivé obavy, které žena má a hledají společná řešení. Hledají cesty, jak obavy zmírnit nebo zcela odstranit. Na fyzické úrovni některé duly nabízejí masáže a různá cvičení, která jsou skvělou přípravou našeho těla k hladkému porodu.

Péče duly u porodu

Jak už bylo řečeno, duly neřeší zdravotní stránku věci, to dělají porodní asistentky nebo i lékaři. Dula se stále stará o to, aby žena zůstala v klidu, setrvávala v důvěře v porodní proces i ve své tělo. Dula ženu provází procesem, objasňuje ženě, co se děje, aby se rodící žena dokázala s porodem dobře sžít a nebála se ho.

Zároveň je to dula, kdo ženě pomáhá komunikovat s personálem a přijmout situaci, pokud se ze zdravotních důvodů něco děje jinak, než si žena přála.

A co ještě u porodu hodně děláme? Masírujeme! Ano, masáže jsou u porodu naším skvělým nástrojem, jak ženě ulevit.

Péče duly po porodu

Většina dul zůstává se ženou ještě dvě hodiny po porodu na porodním sále a odchází v momentě, kdy se žena přesouvá na oddělení šestinedělí. Zde ještě pomáhá ženě se začátky kojení. Podporuje ji v prvních okamžicích s miminkem. V těchto chvílích se ovšem dula spíše upozadí a dává prostor nově vzniklé rodině, aby si tyto první chvíle užila spolu.

Dula je ženě k dispozici po porodu kdykoliv v době šestinedělí nebo i později, jak si žena přeje. Mnoho dul nabízí i krásné pečovací masáže po porodu, rituály a podobně. I to je krásný způsob, jak zakončit zrození děťátka a ženy matky.

S tímto vším může ženě dula pomoci a přispět tak k tomu, aby se porod pro ženu stal pozitivním, posilujícím zážitkem…jak to má být J

A ještě perlička na závěr, jak se k dulám staví Světová zdravotnická organizace (WHO)? Velmi kladně, WHO jednoznačně říká, že žena by u porodu měla mít doprovod a pozor – tatínek se prý nepočítá! J Jojo, opravdu jde o to, aby doprovod ženy byl sám v klidu a měl dost zkušeností.

Krásné porody všem!

Vaše duly

Adéla Lančová a Kristýna Beránková

Tagy: