Blog prostě rodím na téma Lebkouni v porodnicích - matka a dítě

Lebkouni v porodnicích

Pamatuji si jako by to bylo včera, když jsem byla s jedním párem u porodu.

Po velkém úsilí ženy se narodil chlapeček. Až potud nic zvláštního, ale pak to přišlo.
Tatínek se na mne podíval s děsem v očích a říká: „Co to je?! To je nějaký sci-fi, ne?!“
Fakt, nekecám! Tohle řekl!
Tak jsem se usmála a řekla „Nene, to je v pořádku, to je tvůj syn.“

No a jak teda ten jeho synek vypadal? Byl hoooodně modrý a měl hoooodně šišatou hlavu. A ano, obojí je v pořádku.

Takže – jak vypadá takové miminko, když se narodí?
1) Není zabalené v zavinovačce a nejsou mu tři měsíce jako ve filmech.

2) Jeho barva je někde mezi růžovou (to méně často) a modrou (častěji) – odstín závisí na tom, jak je porod vedený a zda žena tlačila hodně urputně nebo dostatečně prodýchávala. Ale všechny barvy na škále růžová až modrá, jsou ok.

3) Pamatujete si na seriál Lebkouni? Herci tam mají takovou šišatou hlavu, která vypadá spíš jako vejce… tak i takhle může vypadat hlavička miminka po narození 🙂 Je to tím, jak prochází porodními cestami a lebka se tomu přizpůsobuje. Lebeční švy ještě nejsou srostlé, takže se pohnou, jak je zrovna potřeba. Neděste se, říká se tomu porodní nádor. Takže pokud na porodním sále uslyšíte označení porodní nádor, nebojte, nejedná se o nic, co by se do pár dní nespravilo samo.

4) Dítě je po narození obalené tzv. mázkem, představte si to jako krém. A velmi často i trochou krve – opět je to v pořádku. Mázek chrání jeho kůži a pomáhá jí vytvořit si ochranný film, který bude na světě potřebovat. Krev je obvykle ještě z dělohy nebo z odřeniny v porodních cestách. Obojí je normální a není žádný důvod se toho děsit.

Doufám, že jste získali jasnější představu o tom, jak bude váš milovaný drobeček vypadat v prvních chvílích poté, co se narodí a vy s klidem řeknete jenom: „Ten je krásnej!“ nebo „Ta je krásná!“