Nablýskané kachličky nebo respekt? Ideálně obojí!

Zjistila jste, že jste těhotná…RADÓÓÓST!  Možná je vám trochu špatně…nebo i trochu víc, ale pořád je to radost.

Pokud žijete ve větším městě, budete možná velice brzy (možná dřív, než vám přestane být špatně) před volbou, kde rodit? Protože mnoho porodnic zavedlo tzv. registrace k porodu a ty přijímá někde třeba také již ve 13. tt. Pokud bydlíte na menším městě nebo na vesnici, budete před touto volbou stát sice později, ale také. Porodnice v menších městech obvykle neregistrují, takže v tomto směru máte vy, ženy z malých měst a vesnic výhodu.

Podle čeho si má žena zvolit tu pravou porodnici, když ještě možná ani nechce říkat ve svém okolí, že je těhotná, protože… co kdyby to náhodou nedopadlo, že jo? Toto je opravdu hodně nepříjemná situace a pokud bych ji měla nazvat tak, jak to opravdu cítím, je to sprostý nátlak.

Nicméně, podle čeho vybrat porodnici?

Mnoho porodnic se chlubí novými zrekonstruovanými sály, skvělými pomůckami, které mají (jako třeba porodní stoličky, porodní vany apod.), krásnými toaletami a nově vykachlíčkovanou koupelnou pro rodící ženu…to všechno je samozřejmě skvělé a dobře vybavený a prostorný porodní pokoj je u porodu k nezaplacení. Porodní vana je fantastický pomocník (zkušenost mi ukázala, že pokud je vana k dispozici zdarma, žena v ní stráví většinu času první doby porodní), porodní stolička jakbysmet.

ALE! Je tu jedno velké ale, dříve než se do takovéto krásně zrekonstruované a nablýskané porodnice zaregistrujete, zjistěte si jak to s těmi pomůckami doopravdy je. Protože vana někdy bývá za poplatek (pak mnoho žen raději volí sprchu) nebo vám personál řekne „Vana? Ta už je dva roky rozbitá, to nepoužíváme.“ To si nevymýšlím, to je realita! „Porodní stolička? No, tu moc žen nevyužívá.“ Ale proč ji mnoho žen nevyužívá? No protože jim ji nikdo nenabídne, protože je vždy personál navede na klasickou porodní postel. Rekonstrukce vybavení totiž neznamená nutně rekonstrukci přístupu, bohužel. I v takovýchto porodnicích je ještě častý velmi rutinní přístup, bez respektu k přáním rodičky a bez chuti vycházet jim vstříc nad rámec toho nejnutnějšího.

Takže to, že porodnice vypadá skvěle a má perfektní vybavení, ještě nutně neznamená, že plně využívá svého potenciálu a že má vůbec chuť tohoto potenciálu využívat.

Naproti tomu existují porodnice, které sice vypadají jako ze 70. let, což opravdu není žádná krása, ale personál v nich je vstřícný a otevřený všem vašim přáním. Neusmívá se na vás proto, že musí, ale proto, že vás opravdu chce podpořit, že respektuje vaši volbu ať už je jakákoliv. Tyto porodnice stále mají třeba jedno WC pro více žen, ale většina rodiček jim to ráda odpouští, protože empatie a laskavá podpora ze strany personálu jim za tu cestu přes chodbu stojí.

Tímto vám neříkám, že každá nezrekonstruovaná porodnice je skvělá to určitě ne. Jen bych vás ráda varovala před pozlátkem, které se často prezentuje. Za ním se totiž může skrývat něco, co tam opravdu nechcete najít – manipulace, neochota a arogance. Při porodu totiž potřebujete laskavost, něhu, porozumění a důvěru a tu vám prostě nemůžou dát kachličky, ale vždycky jenom lidi. Zjišťujte si proto při výběru porodnice, jak to v ní chodí. Jaké jsou tam běžné postupy a zamyslete se, zda vám právě toto vyhovuje. A pokud nevyhovuje, hledejte dál. Rozdíly v našich porodnicích jsou enormní, a to i přes to, že jsou od sebe mnohdy vzdáleny třeba méně než 20 km.

Samozřejmě, že zrekonstruovaná porodnice se skvělým personálem je sen každé ženy a má značku ideál, ale známe to… život je o kompromisech.

Pro výběr porodnice můžete například kontaktovat dulu, která v dané oblasti působí. Dula je schopná vám říci rozdíly mezi porodnicemi ve vašem okolí, zná často i jednotlivé lékaře a porodní asistentky a umí vás nasměrovat na ty pravé lidi.

Výběr porodnice zásadně ovlivňuje průběh porodu, věnujte mu proto čas a nejezděte do nejbližší porodnice jenom proto, že je prostě blízko…jeďte tam pouze v případě, že se tam budete cítit lépe než v jiných porodnicích.