07 Bře Nošení miminek
Možná taky přemýšlíte, jak to budete dělat až se miminko narodí…budu ho vozit v kočárku? Nosit v šátku? Nosit v nosítku? Nerozmazlí se tím? S nošením miminek je spojená opravdu spousta otázek. A na ty nejčastější se vám pokusíme v našem článku odpovědět.
Jaké přínosy má nošení?
Těch je hned několik 🙂
Máte volné ruce a můžete se tedy věnovat tomu, čemu potřebujete.
Kontakt s miminkem vám zvyšuje hladinu oxytocinu, takže prožíváte své mateřství radostněji. Těžkosti spojené s nočním vstáváním, celodenní péče o miminko a všechno ostatní se díky vyššímu oxytocinu snáší lépe.
Úzký kontakt miminku poskytuje pocit bezpečí a emočně ho stabilizuje.
Nerozmazlím si ho tím?
Toto je častá obava, aby si miminko nezvyklo, že vás má pořád…ale je opravdu tak špatné, když si na to zvykne? Opravdu si myslíme, že když mu dáváme pocit jistoty a zázemí, že je to špatně? Opravdu si myslíme, že naplňovat emoční potřeba miminka je špatně?
Být v naší blízkosti není rozmar našeho miminka, je to jeho bytostná potřeba. A tu je v pořádku mu naplňovat 🙂…o hladu bychom ho taky nenechaly, že ne?
Nezničím si záda?
Doteď jsme mluvily o přínosech a o tom, jak je nošení super. Samozřejmě, je ale důležité, abyste se v tom vy cítila dobře. Pokud vám bude nošení nepříjemné, budete se cítit vyčerpaná nebo vás opravdu budou bolet záda, tak si rozhodně dejte pauzu nebo řešte celou situaci jinak. Narozením miminka vaše potřeby nezmizely, ale občas máme tendenci je přehlížet. Tak to prosím nedělejte. Noste, pokud je to i vám příjemné a líbí se vám to, jinak to nemá smysl…žádné miminko nechce být přivázané šátkem ke zpruzelé a vystresované mamince. To si jí raději užije při společném ležení v posteli nebo jinde, kde budete ve vzájemném kontaktu.
Základem je, že nošení by měla být radost pro vás i vaše miminko!
Pokud se chcete dozvědět o nošení miminek více, nebojte se obrátit na některou z poporodních dul ve vašem okolí.
Krásné společné dny!
Adéla a Kristýna