Rebozo u porodu

Tradiční pomocník mexických porodních babiček se dostal i k nám. S čím nám může velmi dobře pomoci u porodu? a musíte hned běžet do krámu a koupit si ho?

Jsou věci, které jsou nepřenositelné z jedné kultury do druhé. Mnoho prvků tradiční porodní péče v Mexiku do této kategorie jistě spadá. Rebozo je ovšem něco, co lze s velkým úspěchem používat i u nás. V těhotenství, při porodu i po něm.

V dnešním článku se zaměříme na nejčastější situace, kdy nám může pomoci přímo u porodu. Z naší zkušenosti vyplývají takové tři nejčastější sitiace, kdy se rebozo báječně hodí.

Miminko potřebuje oporu, aby vstoupilo do pánve

Někdy porod hezky běží a v určitém momentě se jakoby zastaví a i přesto že žena má hezké kontrakce, tak porod se nikam neposouvá. Děťátko je sice v dobré pozici, ale nemůže vstoupit do pánve. Mnohdy je příčinou právě to, že potřebuje oporu, která mu z nějakého důvodu chybí. Zde nám může skvěle pomoci právě rebozo. Bříško podvážeme, abychom děťátko nasměrovali tam, kam potřebujeme.

Miminko není v ideální pozici pro porod

Někdy jsou děťátka v bříšku v pozici, která jim vstup do pánve hodně komplikuje nebo dokonce znemožňuje. Mohou mít různě zakloněnou hlavičku nebo jsou zádíčky k zádům matky a pod. Tyto situace se opět dají řešit pomocí reboza. Rebozo nám poslouží jako nástroj, který pomůže děťátku dostat se do lepší pozice, a do pánve vstoupit.

Relaxace

Ne vždy je potřeba řešit něco problematického, někdy je skvělé si jen tak zarelaxovat. K tomu nám opět může pomoci rebozo. Díky němu můžeme ženě velmi efektivně rozvolnit pánev a oblast beder, která bývá velmi často u porodu ta nejnamáhanější.

Kdo to u porodu zařídí?

V mnoha porodnicích už existují alespoň jednotlivé porodní asistentky, které s rebozem alespoň občas pracují. Není ovšem v jejich kapacitách se ženou třeba hodinu v kuse cvičit na změně polohy miminka. Toto obvykle zajišťuje spíše dula nebo poučený tatínek. Pokud si tedy péči pomocí reboza přejete, je určitě dobré vzít si s sebou do porodnice dulu nebo se s ní alespoň poradit před porodem a dobře nainstruovat partnera.

Co může rebozo u porodu přinést:

Efektivní relaxace

Zabránění tomu, aby se porod zastavil

Úprava polohy miminka

Hladký a plynulý průběh porodu

I přesto, že je rebozo z naší zkušenosti u porodu velký pomocník, většina porodů ho vůbec nepotřebuje 🙂 Většina porodů totiž potřebuje pouze laskavou a jemnou podporu a běží bez problémů sama. Nepodléhejte tedy dojmu, že jakmile jste objevila dvě čárky na testu, musíte okamžitě mít svoje rebozo. Nemusíte 🙂 můžete použít jakýkoliv pevný šátek nebo si můžete půjčit rebozo od kamarádky a v případě, že vám bude vyhovovat již v těhotenství, tak si ho třeba koupit vlastní… Rebozo je jednou z možností, když je potřeba řešit nějaký diskomfort, není to rozhodně must have 🙂

K tématu reboza a jeho použití najdete spoustu informací, podporu a ujištění také v našich kurzech (kouknout na termíny kurzů) nebo ve spolupráci s námi (kouknout na tým Prostě rodím).