Místo porodu

Zamyšlení nad místem porodu

Podle čeho vybírat místo, kde přivedu svoje miminko na svět?

Pokud nerady čtete, koukněte na video dole.

Jsou místa, kde je možné myslet na výběr místa porodu až ke konci těhotenství, ovšem například v Praze je třeba registrovat se již ve 14.tt. A to je oříšek, protože podle čeho se rozhodnout?

Jakou mám představu o porodu

Základním vodítkem pro výběr porodnice by mělo být to, jak si vlastně představujeme, že by měl náš porod proběhnout. Pokud totiž víme, jak si přejeme svůj porod prožít, najednou je lehčí hledat porodnici. Víme totiž, co hledáme a zjišťujeme zda nám to ta která porodnice nabídne nebo ne. Víme, že tato představa o porodu se tvoří až s nějakým množstvím informací, které v průběhu těhotenství získáváme. A pokud se máte registrovat do porodnice ve výše zmíněném 14.tt máte času na jejich získání opravdu málo. Pomoci vám v tomto hodně může setkání s dulou, která zná váš region a může realisticky říct jednak něco o porodu jednak něco o tom, jak která porodnice v okolí pracuje a co nabízí.

Pocit bezpečí

Tím základním, co by nám mělo místo našeho porodu poskytovat je pocit bezpečí. Pouze na místě, kde se cítíme bezpečně můžeme dobře a hladce porodit svoje miminko. Každá pro svůj pocit bezpečí potřebujeme úplně něco jiného. Je úplně v pořádku cítit se bezpečně doma, stejně jako je úplně v pořádku cítit se v bezpečí e velké nemocnici, kde je špičkové materiální vybavení.

Být k sobě upřímná

Díky tomu, že výběr té pravé porodnice spočívá na vlastní představě o porodu a na pocitu bezpečí, je nezbytných pár věcí:

Dobře se orientovat v sobě a svých potřebách

Pokud sama vím, co chci, zvyšuji šanci, že toho dosáhnu.

Být k sobě ve svých potřebách zcela upřímná

Zcela bez předsudků a tlaku své „sociální bubliny“ a svých nejbližších si tyto potřeby a přání přiznat. Nesnažit se je přizpůsobit lidem okolo mne.

Ustát si svoje potřeby před okolím

Nepodlehnout představám svého okolí (rodičů, přátel, kolegů…). Víme, že společenský tlak je v otázkách porodu velmi silný a někdy je pro nás ženy velmi náročné ho unést.

Nebojte se spojit ve svém okolí s dulou a o svých potřebách, představách a přáních si s ní popovídat. Nejspíš díky tomu najdete pro sebe tu nejlepší porodnici 🙂

K tomu, jak si definovat svoje potřeby, jak se k nim jemně, ale sebejistě dostat najdete spoustu informací, podporu a ujištění také v našich kurzech (kouknout na termíny kurzů) nebo ve spolupráci s námi (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.