5 tipů, jak na přirozený porod v porodnici

Porodit svoje miminko co nejpřirozeněji si přeje mnoho žen. Pokud je to i vaše přání, je tento článek právě pro vás.

Přinášíme vám ze své praxe pět osvědčených tipů, co udělat pro to, abyste mohla prožít přirozený porod i v české porodnici. Víme totiž, že rodit doma není pro každou ženu. Mnoho žen potřebuje cítit jistotu lékařského zázemí, kterou právě porodnice poskytují.

Takže, jak na to?

  1. Vyberte si dobře svou porodnici

Na první pohled se může zdát, že všechny porodnice jsou téměř stejné a je tedy nejlepší jet do té nejbližší…Chyba lávky! Mezi porodnicemi mohou být (a fakt jsou!) diametrální rozdíly.

To, co se v jedné porodnici jeví jako nemožné (například jiná poloha než vleže nebo polosedě), může být v jiné porodnici naprosto běžné. Zjišťujte tyto informace ideálně přímo od dané porodnice. Facebookové skupiny a podobné zdroje informací mohou být hodně zavádějící a nemusí vám dávat reálný obrázek.

Ideálně si vytvořte porodní přání a to přímo s porodnicí zkonzultujte. Uvidíte samy, jak se na co budou tvářit. Tady ale pozor! Nenechte se opít rohlíkem! Pokud odpovědi na vaše otázky budou typu: „No uvidíme, jak to půjde, to se pak na všem domluvíme…“, tak bych byla velmi opatrná. Toto je velmi vyhýbavá odpověď. Když uslyšíte „Ano, to je úplně v pohodě, to tady děláme běžně a máme tady pro to vybavení (porodní stoličku apod.)..“ tak to je úplně něco jiného.

Ano, někdy je těžké k delší cestě přimět partnera, který se bojí, abyste cestu do porodnice vůbec stihli. I to je normální. Pokud se váš muž hodně bojí, stáhněte mu Manuál, jak dovézt ženu do porodnice včas.

  1. Zjistěte si dostatek informací o tom, jak porod probíhá.

Pokud chcete porodit přirozeně v porodnici, je dobré vědět, jak porod probíhá a co mu může opravdu pomoci a naopak.

Není nic horšího, než přijet do porodnice s tím, že chcete porodit přirozeně a při první silnější kontrakci být ztracená a nevědět, co se děje.

Vaše informovanost a schopnost s porodním dějem dobře pracovat, vám zajistí hladký průběh porodu a tím pádem sníží potřebu vnějších zásahů. Váš porod tak zůstane přirozeným dějem.

  1. Mějte s sebou dulu nebo dobře připraveného partnera

Mít u porodu někoho, kdo je tam jenom pro vás a pro váš vlastní komfort je k nezaplacení.

Může to být buď dula nebo dobře připravený partner. Ale opravdu DOBŘE PŘIPRAVENÝ! Muži jsou dnes běžnou součástí porodních sálů, ale o porodu a o tom, jak u něj svou ženu podpořit, opravdu moc nevědí. A není to proto, že by byli neschopní, ale nemají, kde to zjistit.

Podpora u porodu je něco, co má zcela konkrétní podobu – uklidňování ženy, ujišťování v její síle, masáže, pomoc při pohybu, pomoc ve sprše, pomoc s orientací, co že se to vlastně s jejím tělem děje… ideální kombinací je samozřejmě dula a partner J

  1. Pokud sen a to cítíte, zůstaňte v počátku porodu co nejdéle doma.

Ano, tady opět možná narazíte na svého partnera, který bude chtít vyjet s vaší první kontrakcí, ale zkuste o tom spolu již dopředu mluvit.

Zůstat v počátku porodu doma, vám může pomoci k tomu, aby se porod dobře rozběhl a vy jste do porodnice přijeli již s hezky běžícím porodem, který se v dohledné době po příjezdu do porodnice sám zakončí narozením miminka.

Podmínkou pro to, aby vám ale setrvání doma prospělo je to, že se tam musíte cítit dobře a bezpečně. Pokud byste měla být nervózní, jestli už náhodou nemáte vyjet a jestli to, co se děje je v pořádku…tak raději jeďte do porodnice hned. Ve stresu a strachu se porod dobře nespustí.

  1. Naučte se relaxovat a uvolňovat

Při porodu je nejdůležitější uvolnění. Pokud budete maximálně uvolněná, tělo už udělá všechno, co potřebuje samo. Zní to jednoduše, ale věřte, že úplně jednoduché to pro většinu z nás není.

Naprosto běžně se ve své praxi, když masíruji ženy ještě v těhotenství, setkávám s tím, že ženě řeknu: „ Povolte tu nohu, já si jí udržím úplně sama nebojte….“ a věřte nebo ne, pro mnoho žen je velmi těžké nohu uvolnit a plně mi ji položit do rukou. A při kontrakcích u porodu to je pak ještě náročnější. Takže naučit se cíleně relaxovat a uvolňovat je něco, co u porodu, jako když najdete.

Relaxace je něco, co je nám vlastní, ale my jako bychom tuto schopnost zapomněli nebo prostě odsunuli, protože nás to zdržuje…takže nezdržuje, relaxovat, odpočívat a vypínat starosti všedních dní nás nezdržuje, ale fakt posiluje. V těžkých situacích (a porod takovou rozhodně je) pak můžeme čerpat svou sílu právě z této naší schopnosti relaxovat a soustředit se nebo naopak myšlení úplně vypnout.

Věříme, že vás našich pět tipů trochu nasměrovalo. Víme, že to, jaký budete mít u porodu personál, ovlivnit nemůžete, ale to, jak budete vy sama připravená a tedy jak porod poběží, to rozhodně ovlivnit můžete. Nenechte si tedy tuto svou příležitost vzít a prožijte svůj porod tak, jak si sama přejete.

Krásné dny!

Adéla

Užitečné odkazy:

Online výzva Uvolněná u porodu

https://www.hypnoporod-kurzy.cz/5denni-vyzva-uvolnena-k-porodu/

Předporodní online kurz pro muže:

https://www.adelalancova.cz/online-kurz-muz-u-porodu/

Manuál, jak dovézt ženu do porodnice včas:

https://www.hypnoporod-kurzy.cz/manual-cesta-do-porodnice/