císařský řez předporodní kurzy prostě rodím

Císařský řez je taky porod!

…císařským řezem se v ČR narodí okolo 25% dětí. Tedy každá čtvrtá žena porodí touto cestou.

Pokud nerady čtete, koukněte na video níže 🙂

Porod císařským řezem může proběhnout jednak plánovaně, jednak akutně. Každá z variant má svoje plusy a minusy. Co ovšem mají obě varianty společného je to, co nám ženy často popisují. Zkušenost nám totiž ukazuje, že ženy, které porodily nebo se chystají porodit „císařem“, často od svého okolí slyší věty typu: „Ty jsi vlastně nerodila, tak ty nevíš…“ „Ty jsi měla/máš pohodu, když jdeš na toho císaře…“ Víme, že tyto věty dokáží být ohromně zraňující.

Porod císařským řezem je pořád porod a opravdu není lehký. Díky jeho četnosti jsme všichni nějak přestali vnímat, že je to stále veliká operace, něco čemu je potřeba věnovat pozornost a péči.

Níže vypíchneme důležité momenty, které je dobré si uvědomit a u případného císařského řezu s nimi pracovat 🙂

Bod zlomu v těhotenství

Chystáte se na normální porod, možná i na hypnoporod, máte už plány, jak to bude hezké a jemné a najednou přijde ta rána. Dozvíte se, že z nějakého zdravotního důvodu není vhodné nebo ani možné porodit normálně. Je vám doporučen císařský řez. A přichází velká smršť emocí…dopřejte si ji. Nenechte se zviklat okolím větami typu „No,co no? Zdraví je přece nejdůležitější!“ Jasně to víte taky, ale chtěla jste to zažít.

Bod zlomu při porodu

Bod zlomu může nastat i u porodu. Normálně rodíte, všechno jde hezky…a najednou se něco zvrtne. Ne neděje se to obvykle ve vteřinách, ale prostě v určitou chvíli přijde ta věta z úst lékaře: „Teď je potřeba porod ukončit, půjdeme na císařský řez“. Šok!

I tady je dobré si dát chvilinku čas (dvě tři minutky) na pochopení a přijetí situace. (Ano, někdy jsou situace, kdy jde o vteřiny, ale těch je naprosté minimum, obvykle tento čas opravdu je). Klidně si poplačte, je v pořádku cítit smutek.

Rozhodně je dobré mít na paměti, že za to, že budete rodit císařským řezem, nemůžete vy. Nemůže za to obvykle nikdo. Prostě někdy je to ta nejlepší možnost, jak může děťátko bezpečně přijít na svět.

Role partnera

V momentě, kdy dojde na císařský řez, ať už plánovaný nebo akutní, je o mnoho podstatnější role partnera. Je to totiž on, kdo může zajistit kontakt s miminkem (bonding) i to, zda po operaci budete společně nebo ne. V případě císařského řezu je tedy dobré zapojit partnera ještě o něco více než u normálního porodu 🙂

Co jsou ty hlavní rozdíly v průběhu císařských řezů?

Ačkoliv si myslíme, že císařský řez je přeci operace (ano je!) a musí všude proběhnout stejně, tak pozor – nemusí!

To, že vám všude rozříznout bříško a vyndají děťátko, to opravdu stejné je, ale o tom, JAK to proběhne rozhodují lidé a zvyklosti v dané porodnici. I v případě císařského řezu tedy má smysl si porodnici dobře vybrat podle vlastních preferencí.

Co se může lišit:

Porod do vody doma

  1. Bonding po operaci s matkou
  2. Bonding po operaci s otcem
  3. Přítomnost partnera nebo duly na operačním sále
  4. Pobyt po operaci společně nebo separovaně
  5. Podpora v kojení a péči o miminko
  6. Podpora a péče fyzioterapeutek

K tématu porodu císařským řezem nebo porodu po císařském řezu najdete spoustu informací, podporu a ujištění také v našich kurzech (kouknout na termíny kurzů) nebo ve spolupráci s námi (kouknout na tým Prostě rodím).