Další těhotenství, porod druhý porod, předporodní kurzy

Druhé, třetí a další těhotenství.

Prvním těhotenstvím jste prošla tak, že jste si ani nevšimla že jste těhotná? Cítila jste se jako královna? Nebo to bylo naopak náročné a další těhotenství vás děsí? Každé další těhotenství je jiné než ta předchozí. Někdy ženy první těhotenství prozvrací a v dalším těhotenství nemají jedinou nevolnost. Jiné ženy se v prvním těhotenství vznáší na obláčku štěstí a druhé těhotenství je pro ně jen přítěží….každé těhotenství je jiné, stejně jako každý porod a každé děťátko.

Není to poprvé

To, co silně ovlivňuje každé další těhotenství je to, že naše tělo již dlouhodobě pracuje v režimu enormního výdaje energie. Už je to dlouho, co naše tělo jede na plné obrátky a my se věnujeme miminku ve dne v noci. Jsme tedy „opotřebovanější“. Toto velmi často ovlivňuje naše další těhotenství. Ale nemusí to být vždy jen negativně. Mnoho žen, díky tomu, že již nemá tolik energie nepodléhá tolika obavám jako u těhotenství prvního…prostě na ně není síla 🙂

Máme již nějaké dítě/děti

Každé další těhotenství je jiné také tím, že už tam s námi je starší děťátko, o které se musíme starat. Nakrmit ho, pohrát si, vstávat třeba dříve než bychom chtěly, zkrátka nemůžeme svůj čas organizovat jen podle svých potřeb. Bez ohledu na to, zda je nám skvěle a hormony nás nesou na vlně absolutního štěstí nebo zda celé dny objímáme mísu.

Co tedy s tím?

Rozhodně bychom vás chtěly podpořit v tom, abyste již v plánování svého dalšího těhotenství, brala výše zmíněné faktory v potaz a nebála se svoje plány tomu přizpůsobit. Neplánujte si toho do každého dne tolik, kolik jste byla zvyklá, zvolněte, nebojte se odpočívat.

A nebojte se také zapojovat svoje okolí a požádat je o pomoc, abyste si mohla opravdu odpočinout. Ano, toto radíme i bez těhotenství 🙂 ale v těhotenství je to ještě důležitější a vaše okolí tomu bude ještě o něco lépe rozumět.

„Jsi těhotná podruhé, už máš všechno v paži“

To, co je také zcela odlišné v každém dalším těhotenství, je to, jak vás samotnou okolí vnímá a reaguje na vás. Už s vámi nikdo moc těhotenství neřeší, protože to znáte a máte v malíku. Nikdo už neřeší porod, protože už jste jednou porodila a přežila to…ale vy to potřebujete řešit podruhé stejně jako poprvé. Možná už není vaším hlavním tématem porod jako poprvé, ale velmi často je to obava, jak zvládnu dvě děti, když i jedno mi dává zabrat?

Toto je velmi důležité mít s kým diskutovat. Najděte si skupinku žen v podobné situaci nebo dulu nebo kamarádku, která již má více dětí a nebojte se s ní o těchto věcech mluvit. Velmi často už jen když začnete o svých obavách mluvit, tak se vám uleví. A že jsou ty obavy někdy velké a oprávněné, o tom není pochyb.

Téma prožívání prvního i všech dalších těhotenství je také velkým tématem našich kurzů. Pokud se tedy chcete dozvědět kompletní možnosti práce se sebou a příprav k porodu, koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.

Další těhotenství, porod druhý porod, předporodní kurzy