Dula u porodu

V současné době už je naštěstí úplně normální, že má rodící žena možnost si vybrat, s kým chce porod prožít. Kdo všechno ji bude u porodu podporovat. V tomto článku se zaměříme na doprovod dulou. Co dula u porodu dělá a čím vám může pomoci?

Dula je s vámi již v těhotenství

Dula je někdo, koho si sama vyberete, někdy dostanete tip od své kamarádky, jindy hledáte na internetu. Každopádně se u porodu nevidíte poprvé 🙂 Dula je osoba, se kterou procházíte již těhotenstvím, mluvíte s ní o svých představách a přáních a ona je pak díky tomu dobře zná. Obvykle pak u porodu jako jediná. Protože všechny ostatní narozdíl od duly, většinou poprvé vidíte.

Čím vám dula u porodu může pomoci?

Uklidněním

Klid je základní potřeba rodící ženy. Jakýkoliv strach nebo dokonce panika jsou faktory, které dovedou porod klidně i úplně zastavit. Proto je nezbytné, aby rodící žena cítila bezpečí a klid. A to nejsou zcela samozřejmé pocity, protože v momentě, kdy se nám děje něco, co nás hodně bolí a my to nemůžeme úplně ovládat, tak není samozřejmé zachovat klid. Jsou to často právě slova uklidnění a dulí klid na sále, které ženy po porodu oceňují nejvíce.

Opečováváním

O rodící ženu je u porodu potřeba pečovat. Zajistit jí maximální komfort, jaký žena v danou chvíli potřebuje a může mít. Opečovávání má mnoho podob – od podávání pití, držení hadříků na hlavě nebo na hrázi, pomoci vylézt z vany až po masáže a podpírání v nejrůznějších pozicích (ano, někdy i hoooodně krkolomných 🙂 ). Je to mnohdy právě dotek, který v průběhu porodu zajišťuje většinu komunikace se ženou – prostě jsme tam s ní skrze hlazení a masáže (pokud jí to vyhovuje, samozřejmě) . Tím umožňujeme maximálně vypnout hlavu, aby se mohly vyplavovat ty správné hormony v potřebném množství.

Pomocí s komunikací

Komunikace má u porodu více rovin. První z nich je, že ženě osvětlujeme, co se děje – provádíme jí procesem a tím jí umožňujeme lépe komunikovat sama se sebou. Lépe si uvědomit svoje potřeby a přání.

Druhou rovinou je samozřejmě komunikace s personálem. Pro rodiče je to situace nová, nezvyklá a emočně silná. Proto je péro ně velkou pomocí, když jim dula pomůže komunikovat s lékař. Dovysvětlit některé informace, doptat se apod.

A co partneři?

Partneři se často bojí, že když bude u porodu také dula, tak nebudou mít co dělat a budou tam zbyteční. K tomu bych nejraději vyvěsila transparenty – NENE partner u porodu nebude zbytečný. On tam stále bude pro svou ženu emoční oporou, parťákem, o kterého je zvyklá se opírat v náročných situacích.

Většinou, když je u porodu dula, tak i partner je mnohem klidnější. Mnoho mužů říká, že vlastně jen díky naší dulí přítomnosti si mohli porod opravdu vědomě užít beze strachu, protože věděli, že celáodpovědnost za podporu jejich ženy není jen na nich.

Prostě rodím – sebezkušenostní předporodní kurzy s prvky hypnoporodu

Naše kurzy stojí právě na tom, že odbourávají strach, vedou ženy k tomu, aby vnímaly svoje potřeby a dokázaly je také naplňovat.

Vy užíváme k tomu několik různých technik, které vychází jednak z metody hypnoporodu a jednak našich opravdu mnohaletých dulích zkušeností.

Rozhodně od nás dostanete kvalitní do kontextu zasazené informace.

Budete se učit pracovat s technikami – relaxace, afirmace, vizualizace, práce s dechem…a vyzkoušíte si, která z nich je pro vás ta pravá, která bude fungovat právě vám.

Naše kurzy jsou rozložené ideálně do pěti týdnů, abyste vše vstřebávaly postupně a nové techniky si plně osvojily.

Nikdy vás na vaši přípravu nenecháme samotné, proto i v online kurzu máte 3 konzultace s námi, abyste se mohla ptát a být si na své cestě jistá.

Pokud se chcete zbavit strachu z porodu neváhejte a koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.