HypnoPorod® co to je?

Co je HypnoPorod? A bude mi k něčemu dobrý?

Možná se vám v hlavě honí ještě mnoho dalších otázek… Třeba zda-li to není prostě jenom móda rodit HypnoPorodem®, když tak rodila vévodkyně Kate? Možná jde trochu o trend, ale rozhodně nejde o prázdnou myšlenku.

HypnoPorod® je metoda, kterou založila již v 70. letech v Americe Marie Mongan, protože chtěla vytvořit něco, čím by pomohla k porodu své dceři. Takže první opravdu hypnoporodně narozené dítě je její vnuk 🙂

Lektorka HypnoPorodu® vám nebude před očima kývat kyvadélkem a říkat „Chce se ti spát, hrooozně spát…“

Naučí vás následující:

relaxovat – Jojo, slyšíme to všude kolem sebe, že máme zpomalit, odpočívat…, ale málokdo nám přesně řekne, jak v tom každodenním shonu na to. Nebojte, HypnoPorod® vám řekne přesně, jak na to, a nebojte, není to těžké.

cíleně se uvolňovat – Taky vás naučíme, jak na to.

– používat vizualizace – Ano, síla myšlenky je veliká, proto ji budete používat ve svůj prospěch.

– používat afirmace – Ty vám pomohou odstranit negativní vnímání porodu, které většinová společnost vytváří (bolest, strach apod.). Buďte si jisté, že jít k porodu s těšením je opravdu lepší než se strachem. Co  totiž dělá těšení? Otevírá nás! A co dělá strach? Uzavírá nás! A k porodu jednoznačně potřebujeme otevírání.

A teď to hlavní. Proč vlastně mám být u porodu uvolněná, relaxovaná a pozitivně naladěná?

1) Uvolněné svaly otevírají miminku cestu.

Porod je vždy veden dělohou. To je hladký sval, který neovládáme vůlí. Síla dělohy zajišťuje to, že se děloha sama otevře a následně vypudí miminko ven. Pokud jsou okolní svaly uvolněné, jde tento proces hladce. Pokud jsou ovšem okolní svaly stažené a v napětí, musí se s nimi děloha prát, přetlačovat. Z vašeho těla se tak stane trochu bitevní pole a porod je tak delší a náročnější.

2) Uvolněná mysl umožňuje vyplavovat více oxytocinu.

Sílu dělohy a efektivitu její práce zajišťuje hormon oxytocin, ten se vyplavuje nejlépe, pokud jste úplně uvolněná, pokud moc nepřemýšlíte a netrápíte se jakýmikoliv problémy či otázkami. Díky takto „vypnutému“ mozku se může vyplavovat dostatek oxytocinu, což dává dostatek síly děloze, která tak rychleji a snadněji udělá to, co má, otevře se a vypudí ven miminko.

Pokud se bojíte, že jste nikdy nemeditovala, nerelaxovala a že to neumíte… nebojte. HypnoPorod® je opravdu nastavený tak, aby ho zvládla každá žena, která je ochotná ho trénovat a učit se. Pokud si techniky HypnoPorodu® dostatečně osvojíte, je vaše šance porodit v klidu, radosti a plně vědomě opravdu veliká.