Jak mi může hypnoporod pomoci u porodu?

Jak mi mohou hypnoporodní techniky pomoci u druhého, třetího a jakéhokoliv dalšího porodu?

Jak zlepšit svou porodní zkušenost?

Druhý, třetí či další porod

Jeden nebo více porodů již máte za sebou a nyní Vás čeká porod další. Vaše zkušenost zde hraje velkou roli. Mnoho žen v tuto chvíli přemýšlí, jak vlastně k dalšímu porodu přistoupit.   Z určitého hlediska je vlastně tato situace složitější anebo prostě jinak složitá, než u toho prvního. 

Blahá nevědomost

Možná byl Váš první porod náročný a přála byste si to příště jinak… a pokud byla vaše první porodní zkušenost dobrá, možná je vaším hlavním přáním právě to, aby taková byla i ta další a možná ještě lepší… V obou těchto scénářích se mohou a často se objevují obavy a stres, jak se tedy na další porod připravit.

Časté zkušenosti, se kterými se jako duly potkáváme u svých klientek, jsou:

“neotevírala jsem se”

“nedokázala jsem se uvolnit”

“nevím, co se dělo”

“trvalo to velmi dlouho a byla jsem vyčerpaná”

“ta bolest byla k nevydržení”

“zažila jsem spoustu intervencí… nástřih/kleště/císařský řez”

….. “a teď mám z porodu ještě větší strach než předtím… a chci to rozhodně jinak”

Takže jste v situaci, kdy máte porod před sebou, máte pocit a také okolí se tak kolem Vás může vyjadřovat anebo k Vám přistupovat, že už jste tím přece jednou prošla, už jste to jednou zvládla, už přece víte, jak to je a jak to chodí… a vy přitom můžete být vlastně v mnohem náročnější a nejistější startovní pozici, než dříve.

Zkušenost je cenná

Ať již byl Váš předchozí porod jakýkoliv, jedno rozhodně máte. A to je osobní zkušenost. Již víte, jaké to je, rodit, co se může dít a co se dělo, jak jste se u toho cítila, co byste chtěla jinak a co Vám naopak pomáhalo. Právě na této zkušenosti můžete vždycky stavět. Váš zážitek již ve vás vytvořil jakousi mapu neznámého území. A v té je možné se nyní mnohem lépe zorientovat. 

Další porodní zkušenost bývá jiná nejen proto, že každý porod může být úplně jiný, ale také proto, že vy můžete něco udělat jinak. Již před porodem. Najít si podporu, získat další informace a na porod se znovu připravit, tentokrát už s mnohem jasnější představou a tedy mnohem efektivněji. Mnoho informací Vám také teprve teď začne dávat jasnější smysl a dokážete je napojit na svou vlastní zkušenost lépe, než u prvního porodu.

A co tedy ten hypnoporod.

Hypnoporod je technika, díky které:

  • Můžete se naučit a natrénovat si hluboké uvolnění těla i mysli, aby mohl porod plynout hladčeji a rychleji. 
  • Můžete se naučit relaxovat a šetřit energii i v tak zátěžové situaci, jakou většina porodů je.
  • Můžete si prohloubit pochopení celé porodního procesu, tak jak nám byl evolucí dán do vínku, abyste pak dokázala s tímto procesem Vašeho těla a rodícího se miminka účinně spolupracovat. 
  • Můžete skutečně porozumět svým potřebám tělesným i duševním, objevit je a naučit se, jak si je naplnit, aby Vám mohlo být dobře, a aby porod mohl plynout a postupovat tak nejlépe, jak jen může.
  • Můžete se zorientovat v tom, co se děje v porodnici. Pochopit, co při Všem porodu řeší zdravotníci, kteří o Vás pečují. Porozumět zákrokům a medikaci, která Vám může být nabízena nebo ji prostě budete potřebovat. Ve chvíli, kdy budete vědět, jak Vám tento zákrok může pomoci, můžete přijmout nutnou intervenci s úplně jiným pocitem, než když nevíte co a jak a proč…
  • Můžete se potkat, například v našem kurzu, s dalším ženami a páry a sdílet s nimi své příběhy, obavy a přípravy, a lépe tak pochopit samu sebe a co je to, co potřebujete právě Vy a co je ta Vaše unikátní cesta.

V našich kurzech máme dost velkou část druhorodiček. Víme, že je jich situace je odlišná a v něčem náročnější. Pokud si přejete najít podporu ke svému dalšímu porodu, koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.