01 Bře Kompetence ke kojení
Kojení je činnost, která bezprostředně navazuje na období těhotenství a na porod. Není to nic, co by bylo možné od těhotenství a porodu oddělit. Naopak vše to tvoří jeden celek a vzájemně se ovlivňuje.
Mateřské mléko se ženám začne tvořit až po porodu, to je pravda, ale opravdu v době porodu a po něm nemá žena co miminku nabídnout? Ani náhodou! Žena má již od cca půlky těhotenství v prsou mlezivo. Že jste nikdy slovo mlezivo neslyšela? Tak pozor, mlezivo je téměř zázrak 🙂, je to ještě výživnější tekutina než mateřské mléko a je v prsou připravené pro miminko i v případě, že by se narodilo o něco dříve.
Sama jsem přesvědčená, že žena se na kojení nijak připravovat nepotřebuje, protože je pro ni naprosto přirozené, je to instinkt. Narodí se mi miminko, vezmu ho do náruče a postupně pozvolna přiložím k prsu a ono se přichytne a saje. Ano, takhle by to jistě fungovalo, pokud bychom měly dostatek podpory a rutinní postupy nám vlastně nebránily v počátcích kojení.
Jaké postupy jsou našimi největšími protivníky v začátcích kojení ještě na porodním sále?
- Nařízená poloha vleže bez vyvýšeného trupu. V některých porodnicích trvají (z důvodu zavinování dělohy a snížení rizika krvácení) na tom, aby žena po porodu ležela na zádech téměř v rovině. Bez vyvýšeného trupu. V této poloze ovšem prakticky nelze manipulovat s miminkem a jediné, co žena získá, je pocit, že s miminkem neumí manipulovat a že to bude pěkně obtížné.
- Miminko zabalené v zavinovačce. Miminko po porodu potřebuje cítit maminku. A co si budeme povídat, my po porodu také potřebujeme cítit naše miminko. Chceme ho hladit, pusinkovat a mazlit se s ním. A má to i svůj význam pro kojení, mazlením se nám zvyšuje hladina oxytocinu a tvoří se rychleji vytoužené mateřské mléko.
- Příliš rychlé přiložení. I toto může být někde problém. Přijde sestra a řekne „Chcete miminko přiložit?“ a na vaši kladnou odpověď vezme do jedné ruky miminko, do druhé prso a jako šroubek a matičku se to snaží spojit. A miminko nechce… Jak to? Protože je to příliš rychle! Miminka se po porodu potřebují také „oklepat“ a rozkoukat na světě a až po chvíli se začnou samy projevovat tak, že je jasné, že už by si daly… na tento moment je ale potřeba vyčkat…
Ano, kojení samo o sobě není těžké, ale bohužel, někdy nemáme moc podpůrné podmínky. Z mojí zkušenosti tedy doporučuji připravit se hlavně na to, jak bude probíhat péče ve vámi vybrané porodnici a připravit se právě na to 🙂.
Pokud se chcete na porod i kojení připravit s námi, vyberte si svůj kurz zde>>
A těšit se v něm můžete také na lekci „Jak přežít oddělení šestinedělí“. Víme totiž, že právě pobyt v porodnici na oddělení šestinedělí má na počátek kojení zásadní vliv.