21 Čvn Porod do vody
…jeho benefity, na co si dát pozor, jak se rodí do vody v porodnici a jak doma
Pokud nerady čtete, koukněte na video níže 🙂
O porodu do vody uvažuje mnoho žen a mají pro to dobré důvody
Úleva v první době porodní
Teplá voda ženu i miminko v ní příjemně nadlehčuje, dochází k významnému snížení pocitu tíhy a tlaku. Uleví se děložním vazům, svalům pánevního dna i všem ostatním. Působí jako přirozené spasmolytikum a ulevuje od bolesti.
Podpora hladké druhé doby porodní
Pokud žena stráví v teplé vaně alespoň pár desítek minut, dojde k hlubokému prohřátí hráze a zvláčnění, změknutí a povolení všech tkání. Průchod miminka a narození hlavičky je tak jemnější a je to skvělá prevence porodního poranění.
Druhá doba porodní ve vlastní režii
Ve vaně jste vy ta, která má k miminku nejblíže. Porodní asistentka je v pozici, kdy přirozeně mnohem více pozoruje a méně vstupuje, prostě jen proto, že přístup k ženě je méně pohodlný. Samozřejmě stále vše bedlivě pozoruje a v případě potřeby může ženu vést a miminko zachytit.
Co pohlídat u porodu do vody, aby byl bezpečný?
Je důležité znát dobře průběh druhé doby porodní a rozumět tomu, co se děje s miminkem. Miminko se musí rodit celým svým tělíčkem do vody a nedostat se do kontaktu se vzduchem. Proto nerodíme do vany, která není dostatečně napuštěná, a nebo v pozici, kdy rodící se hlavička není plně ponořená.
Porod do vody je bezpečný pro zdravou ženu a zdravé miminko mezi 38 a 42 týdnem těhotenství.
Žena by neměla být na konci svých sil ve chvíli, kdy se miminko rodí, například po dlouhém, náročném procesu, aby ve vaně neomdlévala anebo nebylo příliš vysoké riziko silného poporodního krvácení.
Porod do vody v porodnici
Různé porodnice mají různé podmínky. Vždy se zeptejte detailně ve Vámi vybrané porodnici. Některé jsou k diskuzi a budou se lišit i v konkrétní situace již přímo v průběhu Vašeho porodu. Nejčastěji jsou na stole tato témata:
– Před porodem do vody má žena mít za sebou klystýr
– Nedoporučují porod do vody miminka, které má váhový odhad větší než 4 kila
– Nedoporučují porod, pokud je žena pozitivní na streptokoka
– Nedoporučují porod, pokud ženě odtekla plodová voda, která byla zakalená
– Porod do vody neumožňují při některých druzích medikace a tlumení bolesti – například při epiduálu a nitrožilním použítí opiátů.
– Nedoporučují rodit do vody vícerodičkám, které při předchozím porodu silně poporodně krvácely
– U porodu do vody může být vyžadována přítomnost lékaře a neonatologa i při fyziologickém porodu
Porod do vody doma
Doma se do vody rodí mnohem častěji než v porodnici. Určitě si o tom promluvte se svou porodní asistentkou.
Můžete rodit ve vlastní vaně, pokud Vám rozměrově vyhovuje. Další možnost je porodní bazének, který se dá také půjčit!
Tady je dobré si uvědomit, že porodní bazén pojme velké množství vody. Napuštěný může vážit třeba 600 kilogramů. Plus žena, plus partner, porodní asistentka, kamarádka, dula… Zamyslete se nad statikou objektu, kam hodláte bazén postavit, zda to ta podlaha unese
Udělejte si technickou zkoušku . Máte dostatek teplé vody? Teče i v noci? Jak ho budete napouštět? Bude partner nosit vodu v nějaké nádobě? Nebo potřebujete hadici? Voda také po nějaké době vychládá a je potřeba chladnou odebrat a teplou doplňovat.
Porod do vody umí být opravdu krásným zážitkem a pokud Vás láká, tak do toho jděte!
K tématu porodu do vody najdete spoustu informací a podporu a ujištění také v našich kurzech (kouknout na termíny kurzů) nebo ve spolupráci s námi (kouknout na tým Prostě rodím).