Strach z porodu

Zkuste si vybavit situaci., kdy jste se bála nebo jste se něčeho lekla. Co se s vaším tělem v tu chvíli stalo? Stáhlo se, bylo v napětí, možná jste cítila stažená ramena, neklidný dech a další fyzické projevy. Toto všechno se v našem těle děje v momentě, kdy se bojí. A to bez ohledu zda si tuto reakci přejeme nebo ne, zda se nám zrovna hodí nebo nehodí. A u porodu se nám opravdu nehodí 🙂 U porodu potřebujeme naše tělo uvolnit a nechat v klidu otevřít porodní cesty a projít miminko.

Odkud se strach bere?

Porod je v současné době v naší společnosti spojen s představou něčeho hrozného, co je potřeba pouze přežít. Je to něco, o čem se vlastně otevřeně nemluví. A tím, že se o porodu vlastně nemluví moc, tak v nás obavy a strachy narůstají. Nevíme, jak velká to bude bolest, co přesně se s naším tělem bude dít…nevíme vlastně nic moc. Samozřejmě, porod je něco velmi významného takže je obvyklé a úplně v pořádku mít z něj respekt. Cítit před ním pokoru a občas si položit otázku „Zvládnu to?“. Tento respekt a pokora ovšem znamenají něco jiného než paralyzující strach, který trvá v podstatě pořád.

Strach z porodu si neseme historicky, je totiž potřeba si uvědomit, že dříve ženy a děti při porodu běžně umíraly nebo procházely velkými zdravotními komplikacemi, často s trvalými následky. Toto ovšem není naše současná situace! Naše zdravotní péče je taková, že nám a našim dětem smrt a vážné zdravotní komplikace hrozí jen ve zlomku případů.

Lze se strachu z porodu zbavit?

Strach je něco s čím se dá pracovat a k porodu to rozhodně má smysl. Základním prvním krokem je rozhodnutí, že se strachu z porodu chci zbavit. A racionální uvědomění toho, že mohu a chci porodit hezky a moje tělo je toho schopné.

Jak tedy postupovat v odbourávání strachu?

  1. Najděte si ve svém okolí někoho s hezkým porodním příběhem. Mluvte s kamarádkou, která prožila hezký porod a vnímejte porod pozitivně
  2. Jděte do akce! Racionální rozhodnutí je první krok, ale vy potřebujete svoje přesvědčení, že můžete a dokážete porodit hezky, dostat do svého podvědomí a do každé buňky vašeho těla. A to stojí práci, vaší 🙂

Prostě rodím – sebezkušenostní předporodní kurzy s prvky hypnoporodu

Naše kurzy stojí právě na tom, že odbourávají strach, vedou ženy k tomu, aby vnímaly svoje potřeby a dokázaly je také naplňovat.

Vy užíváme k tomu několik různých technik, které vychází jednak z metody hypnoporodu a jednak našich opravdu mnohaletých dulích zkušeností.

Rozhodně od nás dostanete kvalitní do kontextu zasazené informace.

Budete se učit pracovat s technikami – relaxace, afirmace, vizualizace, práce s dechem…a vyzkoušíte si, která z nich je pro vás ta pravá, která bude fungovat právě vám.

Naše kurzy jsou rozložené ideálně do pěti týdnů, abyste vše vstřebávaly postupně a nové techniky si plně osvojily.

Nikdy vás na vaši přípravu nenecháme samotné, proto i v online kurzu máte 3 konzultace s námi, abyste se mohla ptát a být si na své cestě jistá.

Pokud se chcete zbavit strachu z porodu neváhejte a koukněte na naše kurzy a vyberte si pro sebe ten pravý (kouknout na termíny kurzů) nebo se ozvěte a domluvte si konzultaci s některou z nás (kouknout na tým Prostě rodím). Nezůstávejte na svoje přípravy sama, jsme tady i pro vás.